FPS1000-12
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
FPS1000-12
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 1000W
In Stock : 22
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Rack Mount
Size / Dimension 11.42" L x 5.00" W x 1.61" H (290.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Current - Output 1 72 A
Series FPS1000 (1000W)
Power (Watts) 1000W
Type Front End
Efficiency 83%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Package Bulk
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 360 VDC