FPX86Y1254J--
KYOCERA AVX
Product No:
FPX86Y1254J--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP FILM 3000 V 1.25UF
In Stock : 24
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.461" (62.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Termination Threaded, Female
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.622" Dia (92.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 1 mOhms
Ratings -
Series FPX
Voltage Rating - DC 3000V (3kV)
Package / Case Axial, Can - Screw Terminals
Voltage Rating - AC 1400V (1.4kV)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1.25 µF