FRC0402JT360R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
FRC0402JT360R
Package:
0402
Description:
RES 360 OHM 5% 1/16W 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings -
Resistance 360 Ohms
Series FRC
Power (Watts) 0.063W, 1/16W