FRC0603JT560R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
FRC0603JT560R
Description:
RES 560 OHM 5% 1/10W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Ratings -
Resistance 560 Ohms
Series FRC
Power (Watts) 0.1W, 1/10W