FRC1206JT150R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
FRC1206JT150R
Package:
1206
Description:
RES 150 OHM 5% 1/4W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Ratings -
Resistance 150 Ohms
Series FRC
Power (Watts) 0.25W, 1/4W