FRC1206JT36R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
FRC1206JT36R0
Description:
RES 36 OHM 5% 1/4W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient ±600ppm/°C
Ratings -
Resistance 36 Ohms
Series FRC
Power (Watts) 0.25W, 1/4W