FRC1210JT2R20
Stackpole Electronics Inc
Product No:
FRC1210JT2R20
Package:
1210
Description:
RES 2.2 OHM 5% 1/2W 1210
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.120" L x 0.098" W (3.05mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient ±600ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1210
Ratings -
Resistance 2.2 Ohms
Series FRC
Power (Watts) 0.5W, 1/2W