FRC2512JT3R00
Stackpole Electronics Inc
Product No:
FRC2512JT3R00
Package:
2512
Description:
RES 3 OHM 5% 1W 2512
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient ±600ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 2512
Ratings -
Resistance 3 Ohms
Series FRC
Power (Watts) 1W