FRN1.25TB250
Techflex
Product No:
FRN1.25TB250
Manufacturer:
Techflex
Description:
EXPAND SLEEV 1.25"X250' BLK/WHT
In Stock : 60
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -70°C ~ 125°C
Color Black, White
Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant
Material Flammability Rating UL VW-1
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Flexo® FR
Type Sleeve
Length 250' (76.20m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 1.250" (31.75mm)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Diameter - Inside, Expanded 1.750" (44.45mm)
Wall Thickness 0.025" (0.64mm)