FRN12JB100R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
FRN12JB100R
Description:
RES 100 OHM 5% 1/2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 100 Ohms
Series FRN
Power (Watts) 0.5W, 1/2W