FRS-R-15ID
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
FRS-R-15ID
Description:
FUSE CARTRIDGE 15A 600VAC/300VDC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Electrical, Industrial
Response Time Slow Blow
Approval Agency CE, CSA, UL
Current Rating (Amps) 15A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.810" Dia x 3.00" L (20.57mm x 76.20mm)
Product Status Active
Series Fusetron™ FRS-R
Voltage Rating - DC 300 VDC
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Voltage Rating - AC 600 VAC