FRV033-240F
RFE/Fuzetec
Product No:
FRV033-240F
Manufacturer:
RFE/Fuzetec
Description:
RESETTABLE FUSE - PPTC RADIAL LE
In Stock : 400
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 10
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 240V (265V Int)
Current - Hold (Ih) (Max) 330 mA
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Approval Agency cUL, TUV, UL
Current - Max 4.5 A
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.449" L x 0.150" W (11.40mm x 3.80mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 2.6 Ohms
Series FRV
Type -
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 830 mOhms
Mfr RFE/Fuzetec
Current - Trip (It) 740 mA