FS10-1200-C2
Triad Magnetics
Product No:
FS10-1200-C2
Manufacturer:
Triad Magnetics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
User Guide
Center Tap No
Termination Style PC Pin
Height - Seated (Max) 36.50mm
Voltage - Primary 115V, 230V
Voltage - Isolation 4200Vrms
Secondary Winding(s) Dual
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 47.63mm L x 39.67mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) Parallel 2.4A, Series 1.2A
Weight 0.7 lb (317.51 g)
Primary Winding(s) Dual
Series Split Pack™, Class 2/3, FS
Type Laminated Core
Power - Max 12VA
Mfr Triad Magnetics
Package Tube
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 5V, Series 10V