FS55X106K101EGG
Venatronics LLC
Product No:
FS55X106K101EGG
Manufacturer:
Venatronics LLC
Description:
CAP CER 10UF 100V X7R 2220
In Stock : 5000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 100
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings -
Series FS
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)
Mfr Venatronics LLC
Capacitance 10 µF