Home / Fixed Inductors / FSLU2520-1R2JP2
minImg
FSLU2520-1R2JP2
Toko America Inc.
Product No:
FSLU2520-1R2JP2
Manufacturer:
Toko America Inc.
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 1.2UH 235MA 950MOHM SM
In Stock : 20210
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 235 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 950mOhm Max
Inductance 1.2 µH
Series FSLU2520
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 150MHz