FSMD100-0805R
RFE/Fuzetec
Product No:
FSMD100-0805R
Manufacturer:
RFE/Fuzetec
Description:
RESETTABLE FUSE - SMD, 0805 SIZE
In Stock : 3000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 50
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 6V
Current - Hold (Ih) (Max) 1 A
Height - Seated (Max) -
Approval Agency cUL, TUV, UL
Current - Max 100 A
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.085" L x 0.053" W (2.15mm x 1.35mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 210 mOhms
Series FSMD0805
Type -
Package / Case 0805 (2012 Metric), Concave
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min) 60 mOhms
Mfr RFE/Fuzetec
Current - Trip (It) 1.95 A