FSMD150-1206R
RFE/Fuzetec
Product No:
FSMD150-1206R
Manufacturer:
RFE/Fuzetec
Description:
RESETTABLE FUSE - SMD, 1206 SIZE
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 8V
Current - Hold (Ih) (Max) 1.5 A
Height - Seated (Max) -
Approval Agency cUL, TUV, UL
Current - Max 100 A
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 120 mOhms
Series FSMD1206
Type -
Package / Case 1206 (3216 Metric), Concave
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min) 40 mOhms
Mfr RFE/Fuzetec
Current - Trip (It) 3 A