FSP500-70MPE
FSP Technology Inc.
Product No:
FSP500-70MPE
Manufacturer:
FSP Technology Inc.
Description:
AC/DC CNVT 3.3V 5V 2X12V 2X-5V
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 78%
Mfr FSP Technology Inc.
Features PFC, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -5V
Operating Temperature 0°C ~ 50°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 5V
Voltage - Output 3 12V
Voltage - Output 4 12V
Voltage - Output 5 -5V
Minimum Load Required Yes
Approval Agency CE, cURus, FCC, TUV, VCCI
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.91" L x 5.51" W x 3.39" H (150.0mm x 140.0mm x 86.0mm)
Current - Output 6 800 mA
Current - Output 5 200 mA
Number of Outputs 6
Current - Output 2 30 A
Current - Output 1 32 A
Series MPE (500W)
Power (Watts) 698W
Current - Output 4 18 A
Type ATX
Current - Output 3 18 A