FWB100012A-12B
Inventus Power
Product No:
FWB100012A-12B
Manufacturer:
Inventus Power
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 100W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 60°C
Polarization -
Input Type Cord
Applications ITE (Commercial)
Form Desktop (Class I)
Output Connector DIN, 8 Pin
Approval Agency CB, cTUVus, UL
Input Connector IEC 320-C14
Size / Dimension 7.09" L x 2.27" W x 1.52" H (180.2mm x 57.5mm x 38.6mm)
Product Status Obsolete
Weight 1.6 lbs (725.7 g)
Current - Output (Max) 8.3A
Series FWB100 (100W)
Power (Watts) 100 W
No Load Power Consumption 500mW (Max)
Region Utilized North America
Cord Length 72" (1.83m)
Efficiency Level V
Voltage - Output 12V
Mfr Inventus Power
Package Bulk
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC