FWF1.25TB25
Techflex
Product No:
FWF1.25TB25
Manufacturer:
Techflex
Description:
SELF WRAP 1-1/4" X 25' BLACK/WHT
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -70°C ~ 125°C
Color Black, White
Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant
Material Flammability Rating UL VW-1
Product Status Active
Type Attributes Split Flexible Tube
Series Flexo® Wrap FR
Type Self Wrap
Length 25.00' (7.62m)
Diameter - Inside, Non-Expanded -
Environment Protection -
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded 1.250" (31.75mm)
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Diameter - Inside, Expanded -
Wall Thickness 0.025" (0.64mm)