FX6-100P-0.8SV2
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX6-100P-0.8SV2
Description:
CONN HDR 100POS SMD GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 100
Contact Finish Thickness -
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.275" (6.99mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Series FX6
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.031" (0.80mm)
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts
Features Board Guide
Mated Stacking Heights 7mm, 9mm