FXA350028A
Inventus Power
Product No:
FXA350028A
Manufacturer:
Inventus Power
Description:
AC/DC CONVERTER 28V 250W
In Stock : 145
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Minimum Load Required No
Approval Agency CB, CE, cTUVus
Voltage - Output 1 28V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.00" L x 5.00" W x 1.50" H (203.2mm x 127.0mm x 38.1mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Current - Output 1 9 A
Series FXA350 (350W)
Power (Watts) 250W (350W Forced Air)
Type Open Frame
Efficiency 89%
Mfr Inventus Power
Features PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Package Bulk
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC