G2R-14-7DC18
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
G2R-14-7DC18
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 18V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 380VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 8 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 29.4 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 612 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.7 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series G2R
Operate Time 15 ms
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 18VDC
Must Operate Voltage 12.6 VDC