G2R-1A-DC12
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
G2R-1A-DC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
In Stock : 752
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 380VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 43.6 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 275 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.8 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 8.4 VDC