G2R-2A4-H-DC24
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
G2R-2A4-H-DC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 3A 24V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 380VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 3 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 15 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 1.6 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 3.6 VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 16.8 VDC