G5A-234P-DC24
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
G5A-234P-DC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24VDC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 125VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 1 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 8.3 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 2.88 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series G5A
Operate Time 5 ms
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 16.8 VDC