G5LB-14-DC48
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
G5LB-14-DC48
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 7.6 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 6.3 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series G5LB
Operate Time 10 ms
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 36 VDC