G5V-2-H-DC12
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
G5V-2-H-DC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12VDC
In Stock : 12110
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 65°C
Switching Voltage 125VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 2 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 30 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 400 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 0.6 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series G5V-2
Operate Time 7 ms
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC