G6AK274PSTUSDC45
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
G6AK274PSTUSDC45
Description:
RELAY GEN PURPOSE
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Contact Rating (Current) 2 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 40.2 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 112 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series G6A
Operate Time 5 ms
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Voltage 4.5VDC
Must Operate Voltage 3.15 VDC