G8P-1C4-FD-DC24
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
G8P-1C4-FD-DC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Switching Voltage 250VAC, 28VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 36 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 660 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series G8P
Operate Time 15 ms
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Contact Material Silver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 18 VDC