Home / Ceramic Capacitors / GCM21A5C2E122FX01D
minImg
GCM21A5C2E122FX01D
Murata Electronics
Product No:
GCM21A5C2E122FX01D
Description:
CAP CER 1200PF 250V C0G/NP0 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 1200 pF