Home / Ceramic Capacitors / GCM3195G2A182JA16D
minImg
GCM3195G2A182JA16D
Murata Electronics
Product No:
GCM3195G2A182JA16D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 1800PF 100V X8G 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient X8G
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series GCM
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 1800 pF