Home / Ceramic Capacitors / GCM31A5C2J271JX01D
minImg
GCM31A5C2J271JX01D
Murata Electronics
Product No:
GCM31A5C2J271JX01D
Description:
CAP CER 270PF 630V C0G/NP0 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 630V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 270 pF