Home / Ceramic Capacitors / GJM0225C1E2R0BB01L
minImg
GJM0225C1E2R0BB01L
Murata Electronics
Product No:
GJM0225C1E2R0BB01L
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CERAMIC CAP MLCC HIGH-Q 125C
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings -
Series GJM
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 2 pF