GM5JJ95200AE
Sharp Microelectronics
Product No:
GM5JJ95200AE
Package:
3528
Description:
LED ORANGE CLEAR 3528 SMD
User Guide
Wavelength - Dominant 618nm
Configuration Standard
Lens Transparency Clear
Viewing Angle -
Color Orange
Current - Test 20mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating 70mcd
Product Status Obsolete
Height (Max) 1.90mm
Supplier Device Package 3528
Lens Style Round with Flat Top
Series -
Package / Case 2-PLCC
Mfr Sharp Microelectronics
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V
Features -
Lens Color Colorless
Wavelength - Peak 627nm
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 2.40mm Dia