GP55-2743-FTW
RCD Components
Product No:
GP55-2743-FTW
Description:
RES 274K OHM 1% 1/4W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 160°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)
Temperature Coefficient 100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 274 kOhms
Series GP
Power (Watts) 0.25W, 1/4W