GPC225-24G
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Product No:
GPC225-24G
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 225W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 50°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Minimum Load Required No
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 9.00" L x 5.00" W x 2.50" H (228.6mm x 127.0mm x 63.5mm)
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Current - Output 1 8.3 A
Series GPC225 (225W)
Power (Watts) 225W (250W Forced Air)
Type Open Frame
Efficiency 70%
Mfr SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Features Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Package Bulk
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC