GPC80-48G
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Product No:
GPC80-48G
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 80W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 50°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Minimum Load Required No
Approval Agency CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.00" L x 4.25" W x 1.86" H (177.8mm x 108.0mm x 47.2mm)
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Current - Output 1 1.7 A
Series GPC80 (80W)
Power (Watts) 80W (110W Forced Air)
Type Open Frame
Efficiency 70%
Mfr SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Features Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Package Bulk
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC