Home / Ceramic Capacitors / GQM1555C2D4R1CB01D
minImg
GQM1555C2D4R1CB01D
Murata Electronics
Product No:
GQM1555C2D4R1CB01D
Description:
CAP CER 4.1PF 200V NP0 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.25pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 200V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 4.1 pF