Home / Ceramic Capacitors / GQM1875C2E1R5CB12D
minImg
GQM1875C2E1R5CB12D
Murata Electronics
Product No:
GQM1875C2E1R5CB12D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.25pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings -
Series GQM
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.031" (0.80mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 1.5 pF