Home / Ceramic Capacitors / GQM2195C2AR50CB01J
minImg
GQM2195C2AR50CB01J
Murata Electronics
Product No:
GQM2195C2AR50CB01J
Description:
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.25pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.5 pF