Home / Ceramic Capacitors / GR355DD72E474KW01L
minImg
GR355DD72E474KW01L
Murata Electronics
Product No:
GR355DD72E474KW01L
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 0.47UF 250V X7T 2220
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient X7T
Product Status Active
Ratings -
Series GR3
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.47 µF