Home / Ceramic Capacitors / GRM0225C1E8R7DA03L
minImg
GRM0225C1E8R7DA03L
Murata Electronics
Product No:
GRM0225C1E8R7DA03L
Description:
CAP CER 8.7PF 25V C0G/NP0 01005
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 8.7 pF