Home / Ceramic Capacitors / GRM153D80G105ME95D
minImg
GRM153D80G105ME95D
Murata Electronics
Product No:
GRM153D80G105ME95D
Description:
CAP CER 1UF 4V X6T 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 4V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X6T
Product Status Active
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 1 µF