Home / Ceramic Capacitors / GRM1555C1E200GZ01D
minImg
GRM1555C1E200GZ01D
Murata Electronics
Product No:
GRM1555C1E200GZ01D
Description:
CAP CER 20PF 25V C0G/NP0 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±2%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 20 pF