Home / Ceramic Capacitors / GRM155C80J824KE15D
minImg
GRM155C80J824KE15D
Murata Electronics
Product No:
GRM155C80J824KE15D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 0.82UF 6.3V X6S 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X6S
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Series GRM
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.82 µF