Home / Ceramic Capacitors / GRM155R71A563KA01D
minImg
GRM155R71A563KA01D
Murata Electronics
Product No:
GRM155R71A563KA01D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 0.056UF 10V X7R 0402
In Stock : 31004
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Series GRM
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.056 µF