Home / Ceramic Capacitors / GRM1885C1H2R7CA01J
minImg
GRM1885C1H2R7CA01J
Murata Electronics
Product No:
GRM1885C1H2R7CA01J
Description:
CAP CER 2.7PF 50V C0G/NP0 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.25pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Not For New Designs
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 2.7 pF