Home / Ceramic Capacitors / GRM1885C1H561GA01D
minImg
GRM1885C1H561GA01D
Murata Electronics
Product No:
GRM1885C1H561GA01D
Description:
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 0603
In Stock : 3890
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±2%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 560 pF