Home / Ceramic Capacitors / GRM1887U0J333JA01D
minImg
GRM1887U0J333JA01D
Murata Electronics
Product No:
GRM1887U0J333JA01D
Description:
CAP CER 0.033UF 6.3V U2J 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient U2J
Product Status Active
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.033 µF